Растежният хормон (GH) е пептид хормон. Той стимулира растежа и клетъчната репродукция при хора и други животни. Това е 191-амино киселина, единичната верига на полипептидния хормон се синтезира, съхранява и отделя от соматотропните клетки в страничните крила на предния дял на хипофизата.
Соматотропина е свързан с хормона на растежа, който се произвежда при животните и се има предвид, че терминът somatropin се отнася до хормона на растежа, който е произведен чрез рекомбинантна ДНК технология, и е съкратено "rhGH" при хората.
Растежният хормон се използва клинично за лечение на деца и възрастни с нарушения в растежа, базиран на хормонална недостатъчност. През последните години се разшири терапията с човешки ръстежен хормони (HGH) и стана популярен в битката срещу стареенето. Крайните ефекти включват намаляване на телесните мазнини, увеличаване на мускулната маса, увеличаване на костната плътност, повишени енергийните нива, подобрен тонус и еластичност на кожата и подобрена функция на имунната система. По това време все още се счита, че HGH е много сложен хормон и много от неговите функции са все още неизвестни.
В ролята си като анаболен агент, HGH е бил използван от конкурентите в спорта от 1970 г. насам, но е била забранен от IOC и NCAA. Традиционните анализи на урина не са могли да го открият като допинг, затова забраната е неприложима. През 2000 г. се въвеждат кръвните тестове, които са много по-развити и може да се прави разлика между естествените и изкуствените HGH и вече може да се засичат като допинг. Кръвните тестове, провеждани от WADA на 2004 г. на Олимпийските игри в Атина, Гърция са основно насочени към HGH.
Модели на секреция
HGH се синтезира и секретира от предния дял на хипофизата чрез пулсиращ начин през целия ден; удари на секреция се появят на 3 до 5-часово време. Плазмените концентрации на GH през тези върхове може да варира от 5 до 45 ng/mL. Най-големите и най-предсказуеми от тези върхове настъпват около един час след началото на съня. Като цяло съществуват големи различия между отделните дни и физически лица. Близо петдесет процента от HGH секреция се появява по време на третия и четвъртия REM етап на съня. Между върховете, базалните GH нива са ниски, обикновено по-малко от 5 ng/mL за по-голямата част на деня и нощта. Допълнителен анализ на ударен профил на GH е описано във всички случаи по-малко от 1 ng/mL за базално нива, докато максималните върхове са разположени около 10-20 ng/mL.
Известно е, че редица фактори влияят на HGH секреция, като възраст, пол, диета, упражнения, стрес и други хормони. Младите и юношите секретират HGH в размер на около 700 μg/ден, а здрави възрастни секретират HGH в размер на около 400 μg/ден.
Функции на GH
Ефектите на хормона на растежа върху тъканите на тялото като цяло могат да бъдат описани като анаболни (изграждане). Подобно на повечето други протеини и хормони, GH actsMain пътищата участват в ендокринното регулиране на растежа чрез взаимодействие със специфичните рецептори на повърхността на клетките.
Повишената височина по време на детството е най-широко известен ефект на GH. Височината трябва да бъдат стимулирани от най-малко два механизма:<br>
1. Защото полипептид хормоните не са разтворители на мазнините, те не могат да проникнат sarcolemma (клетъчна мембрана). По този начин, GH упражнява някои от своите ефекти чрез свързване към рецептори на целта клетки, където тя активира втори преносител. Чрез този механизъм GH пряко стимулира деление и умножение на chondrocytes (клетки, които сътавят хрущяла) на хрущяла.<br>
2. GH също стимулира производството на инсулиноподобен растежен фактор 1 (IGF-1, преди известен като somatomedin), хормон, съответстващ на проинсулин. Черният дроб е основна цел на GH за този процес и е основното място на IGF-1 продукция. IGF-1 има стимулиращ растежа ефект върху широка гама от тъкани. Допълнителния IGF-1 е генериран в рамките на целевите тъкани, което прави това да изглежда едновременно ендокринно и autocrine (начин на действие, отразяващ способността на даден GF да стимулира клетката, която го продуцира) / паракринен хормон. IGF-1 има стимулиращ ефект върху osteoblast (клетка на костната тъкан, която произвежда костно вещество) и chondrocyte дейност за насърчаване на костния растеж.
В допълнение към увеличаване на височината при деца и юноши, растежния хормон има много други ефекти върху тялото:
* Увеличава задържането на калций и засилва и увеличава минерализацията на костната
* Увеличава мускулната маса чрез sarcomere хиперплазия
* Популяризира lipolysis
* Повишава протеиновия синтез
* Стимулира растежа на всички вътрешни органи, с изключение на мозъка
* Играе роля за хомеостаза при изгаряне
* Намалява чернодробното „поемане“ на глюкоза
* Популяризира глюкогенезата в черния дроб
* Допринася за поддържането и функцията на панреаса и по-точно Лангерхансовите острови
* Стимулира имунната система